przepisy


Szperałam w internecie i zobaczyłam owocową kostkę rubika. Na dole znajdziecie na nią przepis

owocowa kostka Rubika   
POTRZEBUJESZ:
arbuz, kiwi, ser mozzarella, listki mięty, gałązka porzeczek.  




Arbuza przetnij na pół i jeszcze raz na pół.

Następnie delikatnie nożem oddziel miąższ od skórki.

Otrzymany miąższ pokrój w dowolnej wielkości kostkę, ale niezbyt dużą. Pamiętaj, żeby usunąć pestki.

Obierz kiwi i pokrój je w kostkę takiej samej wielkości, jak kostki arbuzowe.

Na końcu zajmij się mozzarellą, którą również należy pokroić w takiej samej wielkości kostkę.

Weź talerz i ułóż na nim dziewięć kostek i tak kolejne 2 rzędy. Mieszaj ze sobą kostki lub ułóż je w jakiś wybrany wzór, jak na przykład tak jak na zdjęciu. Myślę, że tak jest ciekawiej, niż na przykład ułożyć je tak, by w wybranych rzędach były te sameowoce. Ale wszystko zależy od Twojej wyobraźni i pomysłowości.

Owocową kostkę udekoruj świeżymi listkami mięty i na przykład gałązką porzeczek.

Możesz też do zrobienia kostki wykorzystać inne owoce. Ważne, żeby dało się je pokroić w kostkę, więc na przykład pomarańcze się nie nadają.
  



Przepis na tartę z arbuza

Lubisz arbuza? Jeśli tak to z pewnością przypadnie ci do gustu również arbuzowa tarta. Ma ona bardzo niewiele kalorii a za to mnóstwo witamin! 

POTRZEBUJESZ:

1 szklanka migdałów w płatkach, 1 duży arbuz, 350 g jogurtu waniliowego, Pół szklanki jagód borówek amerykańskich, Pół szklanki truskawek pokrojonych w plasterki  



Płatki migdałów podsmaż na patelni na brązowy kolor i przełóż na płaski talerz.

Krojenie arbuza
Pokrój arbuza i ułóż ćwiartki w koła.

Robienie tarty z arbuza
Pomaczaj koniec każdej ćwiartki w jogurcie a następnie w migdałach układając je ponownie w koło.

Tarta arbuzowa
Jak już wszystkie ćwiartki będą pokryte jogurtem i migdałami i ułożone w koła to posmaruj je po wierzchu resztą jogurtu. Na wierzchu arbuzowej tarty ułóż borówki i truskawki. Włóż do lodówki na pół godziny i podawaj.

PEANUT BUTTER PIE czyli kremowa tarta z masłem orzechowym


Ostatnio fascynują mnie amerykańskie desery – oto kolejny przykład po red velvet cake. No cóż, nie będę ukrywać, to ciasto do najzdrowszych i najbardziej dietetycznych nie należy. Ale od czasu do czasu można pozwolić sobie na odrobinę wysokokalorycznego szaleństwa, szczególnie jeśli należycie do wielbicieli masła orzechowego, które wyraźnie dominuje smak tego deseru.

PEANUT BUTTER PIE czyli kremowa tarta z masłem orzechowym

Spód:
ok. 180 g wafli czekoladowych (ja zrobiłam z ciastek digestive z czekoladą)
1 łyżka cukru (można pominąć)
6 łyżek masła

Masa:
ok. 250 g serka śmietankowego (cream cheese)
1 szklanka masła orzechowego
1 łyżka ekstraktu waniliowego (lub cukier waniliowy)
¾ szklanki ciemnego cukru (ja dałam ½ szklanki fruktozy)
1½ szklanki śmietanki 30%

Dodatkowo: starta gorzka czekolada

Spód:
Wafle (lub herbatniki) rozdrobnić w malakserze na proszek (i ewentualnie dodać cukier). Masło stopić, zalać nim okruchy, masą wylepić formę do tart, wstawić do zamrażalnika na czas robienia masy.

Masa:
Do malaksera włożyć serek, masło orzechowe, wanilię i cukier. Utrzeć na gładką masę. W drugiej misce ubić śmietankę i łyżką delikatnie wmieszać ją do reszty masy, aż stanie się jednolita. Wyłożyć masę na schłodzony spód, posypać startą czekoladą i włożyć do zamrażalnika na 4 godziny. Jeśli zamierzamy podawać ciasto później, należy przełożyć je do lodówki jakiś czas przed podaniem, żeby było kremowe (zdjęcie u góry), a nie twarde i zmrożone (zdjęcie u dołu). Smacznego!




TARTA OWOCOWA Z KREMEM BUDYNIOWYM


Od dawna miałam ochotę na takie ciasto i czekałam, żeby nadarzyła się okazja do zrobienia go, bo taką tartę aż szkoda jeść samemu, przede wszystkim dla tego, że jest taka ładna. Okazja wreszcie się nadarzyła – odwiedziła mnie koleżanka z córką. Ciasto okazało się nie tylko ładne, ale bardzo smaczne. Miało tylko jedną wadę – było stanowczo za małe! Przepis zaczerpnięty stąd.

TARTA OWOCOWA Z KREMEM BUDYNIOWYM

KRUCHY SPÓD DO TARTY

Piekarnik nagrzać do 180ºC. Foremkę do tart wysmarować masłem.
1,5 szklanki mąki
szczypta soli
150 g zimnego masła
3 łyżki cukru pudru
- wymieszać w malakserze lub wysiekać nożem. Do tego dodać wybełtanie widelcem:
1 żółtko
½ łyżki octu
1,5 łyżki zimnej wody

Zagnieść szybko ciasto i rozwałkować na posypanej mąką stolnicy. Ciasto nawinąć na wałek i przenieść na foremkę. Lekko wgnieść do środka, odciąć nadmiar ciasta wzdłuż krawędzi foremki. Nasmarować masłem kawałek folii aluminiowej tak duży, żeby zakrył całą tartę. Ułożyć natłuszczoną stroną na cieście, na wierzchu rozsypać równomiernie fasolę lub ryż (chyba że macie specjalne ceramiczne kuleczki do tego przeznaczone). Piec 20 minut, usunąć fasolę i folie, ponakłuwać ciasto widelcem i piec jeszcze ok. 20 minut do zezłocenia. Pozostawić do ostygnięcia.



KREM WANILIOWY

1 ½ szklanki pełnego mleka
4 duże żółtka
½ szklanki cukru
½ szklanki mąki (w oryginalnym przepisie było 1/3, ale wtedy krem jest za miękki)
szczypta soli
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub cukier waniliowy)

Mleko podgrzać w rondlu, aż zrobi się ciepłe. W misce ubić żótka z cukrem na puszystą masę. Dodać mąkę i sól, ubić razem. Powoli wlać mleko, ciągle miksując. Całość przelać z powrotem do rondla. Podgrzewać na średnim ogniu, nie przerywając mieszania. Kiedy zacznie gęstnieć, zmniejszyć gaz i dalej mieszać, aż w masie pojawią się bąble. Pogotować jeszcze chwilkę, mieszając, żeby krem nie miał mączystego posmaku. Masę przetrzeć przez sitko do miski (w ten sposób pozbywamy się ewentualnych grudek). Miskę nakrywamy folią spożywczą i zostawiamy krem do wystudzenia.

CAŁA TARTA

Zimny krem wykładamy na wystudzony spód tarty. Na kremie układamy owoce sezonowe (u mnie 20 dag truskawek, 1 brzoskwinia i mała kiść bezpestkowych winogron), które następnie smarujemy za pomocą pędzla podgrzanym dżemem (morelowym, brzoskwiniowym, a jeśli używamy samych truskawek, to np. truskawkowym). Tartę wstawiamy do lodówki. Podajemy samą, lub w wersji de lux – z bitą śmietaną. Smacznego! 



BUDYŃ TRUSKAWKOWY


Przepis mam ze strony Dorotus. Budyń nam smakował, chociaż nie rzucił nas na kolana. Zjedliśmy go na ciepło (zawsze tak jemy budyń), ale trzeba przyznać, że bardzo budyniowy to on nie jest - tego z torebki nie przypomina zupełnie. 
BUDYŃ TRUSKAWKOWY

Składniki (na 3 salaterki):

pół kilo truskawek
pół litra mleka
pół opakowania cukru waniliowego (czyli dokładniej 8 g)
1 łyżka cukru (dałam więcej)
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej (można dać trochę więcej, żeby był gęsty)

Wykonanie:

Truskawki odszypułkować, zmiksować z mlekiem (pół szklanki mleka odlać), dodać cukry, zagotować. W szklance wymieszać mąkę ziemniaczaną z resztą mleka, dodać do gotującej się mikstury, mieszać do zagotowania. Chwilę pogotować. Przełożyć do salaterek. Podawać najlepiej na ciepło. Smacznego! 


TRUSKAWKI Z POLWEWĄ WANILIOWĄ


To w zasadzie bardziej propozycja podania - takie truskawki mogą służyć jako deser po niezbyt sutym obiedzie lub wystąpić samodzielnie w roli podwieczorku, są bowiem polewa jest nie tylko kremowa i pyszna, ale również pełnowartościowa i stosunkowo niskokaloryczna, a to dzięki wymianie bitej śmietany na mieszankę niskotłuszczowego serka kremowego z jogurtem greckim light. Polecam też zamianę cukru na ksylitol - nie tylko w tym deserze, ale w ogóle na szerszą skalę. Jest mniej kaloryczny niż cukier, a smakuje tak samo, nie powoduje próchnicy zębów i jest w 100% naturalny; wadą niestety jest cena.

TRUSKAWKI Z POLWEWĄ WANILIOWĄ

Składniki (na 1 porcję):

kilka dużych truskawek
1/2 (75g) opakowania serka kremowego z obniżoną zawartością tłuszczu
2 solidne łyżki jogurtu greckiego lub bałkańskiego light
3 łyżeczki ksylitolu (lub cukru)
1/2 łyżeczki cukru waniliowego
łyżeczka startej czekolady 90% kakao do dekoracji

Wykonanie:

Truskawki umyć i pokroić na pół lub na ćwiartki, zależnie od wielkości. Składniki polewy wymieszać, polać truskawki. Całość posypać startą czekoladą. Podawać. Smacznego!


Alaa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz